UWAGA! Wolne miejsca do przedszkola na rok szkolny 2018/2019
Start Aktualności Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

21 lutego z inicjatywy UNESCO na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Upamiętnia wydarzenia z Bangladeszu z 1952 r, gdy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło na demonstracji, na której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych formalnie uznaje Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego od 2008 r., chociaż ustanowiono go jeszcze w 1999 roku. Celem święta jest celebracja różnorodności językowej przy jednoczesnym docenieniu języków ojczystych różnych nacji i ludów.
Naukowcy twierdzą, że na świecie używanych jest ponad 6000 języków, jednak liczba ich systematycznie spada. Najbardziej zanikają języki afrykańskie - kilkadziesiąt nich jest zagrożonych wymarciem w ciągu najbliższych dziesięcioleci.
W tym roku nasi uczniowie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.  Uczniowie klasy VI a pod opieką Pani Agnieszki Konkiel wykonali tematyczne  wystawki o  tajnikach  polskiej mowy, które ozdobiły szkolne korytarze.
28 lutego odbył się Międzyklasowy Turniej Wiedzy o Języku Polskim. Nad przebiegiem konkursu czuwały Panie: Agnieszka Konkiel oraz Małgorzata Mokra. Uczniowie bawiąc się, powtarzali podstawowe wiadomości z zakresu polskiej gramatyki i ortografii. Dzieci rozwiązywały zagadki, dokonały korekty tekstu z błędami językowymi , usuwały w zdaniach powtórzenia.
Konkurs językowy okazał się dla uczniów dużym wyzwaniem. Nie jest więc on taki prosty, jakby się nam wydawało. Dochodzimy więc do wniosku, że każdy język jest bogactwem kulturowym,  tworzy trochę inny obraz świata.  Utrata języka zubaża ludzkość i jej dziedzictwo. Na szczęście język polski nie jest zagrożony. Dbajmy jednak o niego jak o wielkie dobro narodowe.

Organizatorki  Międzynarodowego
Dnia Języka Ojczystego

BiP

odliczanie
pozostało do wakacji

Szkoła prowadzi jawny rejestr zbiorów danych osobowych

ECDL