Start Aktualności Święto Niepodległości obchodzone w Brójcach

Święto Niepodległości obchodzone w Brójcach

Jedenastego listopada uczniowie oraz mieszkańcy Brójec spotkali się  na cmentarzu komunalnym by tam, pod pomnikiem, uczcić pamięć więźniów pomordowanych w obozie pracy „Bratz” oraz innych polskich patriotów, walczących o dobro i pomyślność naszej Ojczyzny w dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicę odzyskania państwowości.

Uroczystość stanowi już nierozerwalny element niepodległościowych popołudni w Brójcach i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń szkolnych.

W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście m.in. Burmistrz Trzciela Jarosław Kaczmarek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Trzcielu Jacek Marciniak, dyrektor Zespołu Edukacyjnego Lucyna Nowak, wicedyrektor Joanna Banna oraz pracownicy szkoły.

Tradycyjnie też na zakończenie proboszcz Brójec odmówił modlitwę za poległych.

Apel prowadziła przewodnicząca samorządu uczniowskiego Patrycja Chmurzyńska. W swoim wystąpieniu przypomniała zebranym o więźniach obozu oraz trudnym czasie, w jakim znalazła się Polska i Polacy po zakończeniu I wojny, kiedy niepodległość stała się faktem i trzeba było odbudować kraj po zniszczeniach oraz latach zaborów.

Wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej oraz niepodległościowej zaprezentowali przedszkolaki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej. Zebrani, jak co roku, złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze. W tym roku uroczystością towarzyszyła olbrzymia czternastometrowa flaga rozłożona i trzymana przez uczestniczących w apelu uczniów i mieszkańców Brójec.

Pomnik zamordowanych w byłym nazistowskim obozie „Bratz” znajduje się pod opieką uczniów szkoły. Każdego roku uczniowie gimnazjum sprzątają i dbają pomnik oraz teren wokół niego. Tak samo było i w tym roku, kiedy uczniowie zadbali o pomnik przed dniem wszystkich świętych oraz 11 listopada.

Kilka lat temu uroczyście odsłonięto tablicę edukacyjno-pamiątkową dotyczącą pomnika i historii obozu pracy „Bratz”. Odsłonięcie tablicy miało związek z realizowanym projektem adaptacji miejsc ważnych dla lokalnej społeczności.

Samorząd szkolny ZE Brójce

BiP

odliczanie
pozostało do wakacji

Szkoła prowadzi jawny rejestr zbiorów danych osobowych

ECDL